Excel szkoleniaExcel skróty klawiszowe cz.2 - dostęp do funkcji zakładek.

Poznaliśmy ostatnio ogólne skróty dot. Excel-a. Dzisiaj poznacie skróty które "otworzą" Wam dostęp do poszczególnych zakładek.

Bardzo spodobało mi się, że Excel ma wbudowaną taką funkcję, uruchamianą skrótem, która podpowiada (pokazuje) jakimi skrótami możemy się "dostać" do poszczególnych zakładek.

Poniżej widok bez skorzystania z naszego tajnego skrótu.

Excel - widok ogólny

A teraz użyjmy naszego tajnego skrótu Alt + Y , który pokaże nam podpowiedzi dot. skrótów do każdej zakładki.

Excel - widok po użyciu skrótu Alt + Y

Przy każdej nazwie zakładki pojawił się czarny kwadracik z białą literą. Ta litera to druga składowa skrótu który "włączy" podpowiedzi na konkretnej zakładki, czyli przeskoczymy na konkretną zakładkę i pojawią się podpowiedzi (czarne kwadraciki z literami) dot. dostępu do poszczególnych funkcji na konkretnej zakładce. Pierwszą składową naszego skrótu to będzie klawisz ALT. Żeby wyłączyć podpowiedź użyj przycisku Escape (Esc).

Super sprawą jest to że znając praktycznie tylko jeden skrót Alt + Y jesteśmy w stanie uzyskać informację jak przejść na konkretną zakładkę a później wykorzystując skrót z podpowiedzi otrzymamy informację dot. skrótów do poszczególnych funkcji na konkretnych zakładkach.

Przyszedł czas na testy.

Po wciśnięciu skrótu Alt + Y, przy zakładce "widok" widać literę O, czyli skrótem Alt + O powinniśmy przeskoczyć na zakładkę "widok" i włączyć podpowiedź na tej zakładce. No to uruchom skrót Alt + O.

Excel - skrót Alt + O, zakładka Widok.

No i zgodnie z obrazkiem powyżej przeskoczyliśmy na zakładkę "widok" i pojawiły nam się znane nam kwadraciki z literami, które odpowiadają wywołaniu poszczególnych funkcji ze wskazanej przez nas zakładki. Oczywiście litery są drugim członem skrótu a pierwszym jest przycisk ALT.

Przetestujmy więc jakąś opcję. Na przykład w części "pokazywanie" jest opcja "pasek formuły" przy której jest włączony checkbox, czyli pasek formuły powinien się wyświetlać i się wyświetla co obrazuje powyższy obrazek.

Spróbujmy odznaczyć tą opcję skrótem, którym wg powyższego obrazka powinien być Alt + S. No to wciskamy.

Excel skróty klawiszowe cz.2. Wyłączamy pasek formuły - Alt + S.

Jak widać na powyższym obrazku po wciśnięciu naszego skrótu pasek formuły zniknął i checkbox przy tej opcji jest odznaczony, czyli wszystko zadziałało zgodnie z przewidywaniami.

A teraz wróćmy do poprzedniego stanu. Wciśnij Alt + S.

Excel skróty klawiszowe cz.2. Włączamy pasek formuły - Alt + S.

Jak widzisz pasek formuły jest z powrotem włączony i chceckbox przy tej opcji jest zaznaczony.

Widzisz więc w jak prosty i szybki sposób możesz się "dobrać" do różnych opcji w programie Excel.