Excel szkoleniaExcel dla analityków - sortowanie.

Jedną z podstawowych technik obróbki danych jest sortowanie, czyli uporządkowanie danych wg zdefiniowanych przez nas kryteriów. W przypadku Excela, bardzo często pracujemy na danych w formie tabeli. W niniejszym wpisie pokażę Wam jak sortować właśnie taki zestaw danych.

Proste sortowanie.

Zacznijmy od prostego sortowania wg pojedynczej kolumny. Poniżej zestawienie operacji bankowych klientów jednego z banków.

Dane źródłowe - operacje bankowe klientów banku.

Pierwszą rzeczą która od razu rzuca się w oczy to niechronologiczne daty i tym się zajmijmy. Posortujmy naszą listę wg dat.

W celu posortowania wykonaj kilka kroków:

  • Kliknij w jakąś komórkę w kolumnie którą chcesz posortować. W naszym przypadku będzie to kolumna A. Kliknij więc w komórkę A2.
  • Przejdź na zakładkę "Dane" i w części "Sortowanie i filtrowanie" kliknij w ikonę AZ ze strzałką w dół (patrz obrazek poniżej).
Excel dla analityków - proste sortowanie.

Po tej operacji nasz lista powinna być posortowana wg kolumny "Data" rosnąco i tak właśnie jest.

Dane źródłowe posortowane wg kolumny "Data".

Jeśli chcielibyśmy posortować naszą listę malejąco to musimy skorzystać z ikony ZA ze strzałką w dół.

Excel sortowanie - sortowanie malejąco.

Sortowanie możemy zastosować do której kolumny chcemy natomiast musisz pamiętać, że przy sortowaniu prostym w danym momencie sortujemy całą tabelę tylko wg jednego kryterium, czyli tylko wg wskazanej przez nas kolumny.

Jeśli chciałbyś sortować naszą tabelę wg kilku kryteriów naraz jest to już sortowanie zaawansowane ale opowiem o tym w kolejnym wpisie.