Excel szkoleniaExcel dla analityków - tabela przestawna - wielkość sprzedaży dla produktu.

Obliczenie sprzedaży dla każdego produktu jest jednym z ważnych elementów analizy marketingowej. W tej części pokaże Wam jak za pomocą tabeli przestawnej wykonać właśnie taką analizę.

Jeśli chcesz pracować u siebie na identycznym zestawie danych, ściągnij przygotowany przeze mnie zestaw z naszego GitHub-a -> tutaj.

Nasz treningowy zestaw danych wygląda jak poniżej.

Treningowy zestaw danych - sprzedaż.

Jak tworzyć tabelę przestawną opisywałem w poprzednich artykułach, więc jeśli będziesz musiał sięgnąć do bardziej szczegółowego opisu przejdź do naszego wcześniejszego artykułu, który znajdziesz -> tutaj.

A teraz w skrócie przypomnę jak tworzymy tabele przestawną:

  • Stań w obrębie danych które chcesz analizować za pomocą tabeli przestawnej (nasz zakres danych zaczyna się od komórki A1 (pierwszy wiersz to nagłówki) aż do D5001, stań więc np. w komórce A2).
  • Przejdź na zakładkę Wstawianie.
  • Kliknij w ikonę Tabela przestawna (po lewej).
  • [Okno Tworzenie tabeli przestawne] Sprawdź czy w polu Tabela/zakres znajduje się prawidłowy zakres danych. W naszym przypadku powinno być : tutaj_nazwa_arkusza!$A$1:$D$5001
  • [Okno Tworzenie tabeli przestawne] Zostaw zaznaczoną opcję Nowy arkusz i wszystko potwierdź przyciskiem OK.

Dobrze. Już utworzyliśmy tabelę przestawną. Teraz musimy "wrzucić" na nią dane.

Skoro w wierszach mamy mieć produkty i wielkość sprzedaży poszczególnego produktu to musimy "przeciągnąć" pole Nazwa produktu z góry i upuścić nad polem Wiersze.

A teraz przeciągnij pole Cena i upuść nad polem Wartość.

Pamiętaj, że chcemy mieć sumę sprzedaży więc sprawdź czy w polu Wartość jest opcja Suma z Cena a nie np. Liczba z Cena.

Kliknij teraz w nagłówek kolumny Suma z Cena.

Pojawi się nowe okno o nazwie Ustawienia pola wartości. W polu Nazwa niestandardowe możesz zmienić nazwę nagłówka kolumny, zmień ją na Wielkość sprzedaży. W tym miejscu możemy także ustawić format liczby. Skoro nasza wielkość sprzedaży to wynik w PLN to ustawmy format liczby na Walutowy. W tym celu kliknij na przycisk Format liczby.

W części Kategoria ustaw na Walutowe w miejscu Miejsca dziesiętne możesz ustawić z jaką precyzją chcesz prezentować wyniki w PLN. Następnie wszystko potwierdzasz przyciskiem OK. Powrócisz do okna Ustawienia pola wartość i tutaj także wszystko potwierdź przyciskiem OK.

Po naszych zabiegach zmieniła się nazwa nagłówka i sposób prezentowania wielkości sprzedaży.

Teraz oczywiście możemy całą listę sortować i filtrować wg naszych potrzeb.